تبلیغات شما اینجا
بستن تبلیغات [X]
دکوراسیون منزل

دكوراسيون منزل چيست ؟

دكوراسيون واژه اي است فرانسوي كه معادل فارسي آن بر اساس تعريف لغتنامه دهخدا عبارتست از : فّن و تخصص و رشته آموزشي آذين ، آذين بندي ، آراستن. آراستن خان و مان و كالا و جز آن .

براساس معني مندرج در دانشنامه ويكي پديا ، دكوراسيون منزل عبارت است از: هماهنگ سازي طراحي شده براي به جلوه درآوردن رنگ‌ها ، اثاثيه و ساير اشياء در يك اتاق يا ساختمان به صورت هنرمندانه .

دكوراسيون داخلي مانند هنرهاي ديگر ، داراي سبك و سياق و اصولي است كه براساس سليقه‌ها و نيازهاي هر دوره ، دستخوش تغيير مي‌شوند .

معماري داخلي در واقع همان خلق فضاست ، فضايي كه در عين زيبايي و اثرگذار بودن كارايي لازم را نيز داشته باشد. طراح با تركيب اصول و اركان تخصصي معماري داخلي با حس زيبايي شناسي ، فضايي را ايجاد مي‌كند كه معرف هويت، نياز، درك و خواسته‌هاي طرف مقابلش است.

دكوراسيون منزل حلقه اتصال بين دو علم معماري و طراحي داخلي است . اين رشته از يك طرف مانند علم معماري با ساختمان و اجزاء و عناصر تشكيل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف ديگر همانند طراحي داخلي بر فضاهاي داخلي تمركز مي كند .

دكوراسيون داخلي

علم معماري با مسائلي با مقياس كلان شهري در ارتباط است ، اما رشته معماري داخلي در مقياس هاي انساني و در رابطه با فضاهاي عمومي و شخصي است و نتيجه آن ارتباط انسان با جهان اطراف خود است . معمار داخلي علاوه بربرخورداري از علم كافي در زمينه معماري به تحليل و بررسي حس دريافتي از فضاهاي معمارانه مي‌پردازد به نحوي كه حس تعلق و يكپارچگي را در فضا ايجاد مي نمايد و به بيان ديگر به معماري فضا از ديدگاه ساكنان يا استفاده كنندگان از آن مي‌پردازد .

آيا دكوراسيون داخلي هنري پرمشتري است ؟

در دنياي امروز بخش عمده زندگي افراد در فضاهاي بسته و داخلي سپري مي شود. اگرچه همه ما زمانهايي را براي تفريح و هواخوري و گريز از محيطهاي بسته در فضاي آزاد مي گذرانيم ، اما همين نشاط ناشي از جدايي از محيط بسته ، خود نشانگر كثرت اوقاتي است كه در اتاق‌ها مي گذرانيم . به همين سبب دكوراسيون داخلي با كيفيت مناسب ، بهترين روش براي بهبود وضعيت حرفه اي ، تحصيلي و زندگي‌مان مي‌باشد.

تعداد دكوراتورهاي داخلي در سطح جامعه بسيار بيشتر از آن است كه عامه مردم تصور مي‌كنند . اگرچه شايد شاغلين اين حرفه به شهرت طراحان مد و يا هنرمندان ديگر رشته‌ها نباشند ، اما با اين وجود بسياري از دكوراتورهاي داخلي از اين حرفه درآمد بسيار بالايي كسب مي‌كنند.

دكوراسيون اتاق خواب

اتاق خواب مكاني است براي استراحت و كسب آرامش و انرژي دوباره براي روز كاري بعد . انتخاب وسايل اتاق خواب و نوع چينش آنها كمك زيادي به كسب اين آرامش و استراحت واقعي مي‌كند.در اين مطلب سعي داريم مهم‌ترين نكات مربوط به دكوراسيون اين بخش با اهميت از خانه را ارائه نماييم .

يكي از اصول اوليه دكوراسيون اتاق‌ خواب اين است كه ، جاي تخت بايد طوري انتخاب شود كه پنجره نورگير در سمت راست آن قرار گيرد .

گذاشتن تعدادي كوسن‌ بر روي تختي كه لبه بالايي بلندي دارد ، بر زيبايي تخت مي‌افزايد . در سبك‌هاي كلاسيك ، ترجيحا بهتر است كه كوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختي باشند .

بافت‌ روتختي و والان‌هاي پرده بهتر است از يك نوع ، يك طرح و يك طيف رنگي انتخاب شود و حتي نوارهاي تزييني قسمت بالايي ديوارها نيز از همان طيف رنگي باشد.

هماهنگي ميان بافت‌ها ، موجب ايجاد سبك كلاسيك در محيط اتاق مي‌شود . البته اگر در اين بين ، گاهي اوقات يكي از بافت‌ها و رنگ‌ها ، متضاد و يا مكمل ديگر بافت‌ها ‌باشد ، موجب ايجاد تنوع در اتاق شده و آن را از يكنواختي در‌ مي‌آورد. به عنوان مثال ، اگر رنگ زمينه اتاق ، كرم شكلاتي و گلبهي باشد . استفاده از دكور چوبي تيره متمايل به زرشكي، مكمل رنگ فضاي زمينه است . استفاده از روتختي براق ، نوعي حس تجملاتي را در ببيننده ايجاد مي‌كند و قرار گرفتن آن در كنار دكور چوبي تيره ، باعث مي‌شود زيبايي اين نوع چيدمان نمودي چند برابر بيابد. اگر رنگ و طرح بافت‌هاي پارچه‌اي نيز مابين رنگ زمينه اتاق و دكور چوبي آن باشد ، سبب برقراري تعادل در محيط اتاق مي شود .

هر چه پهناي قاب تابلوها بيشتر باشد ، آن قاب با دكور اتاق هماهنگ‌تر شده‌ و هر چه پهناي قاب كمتر باشد ، نقاشي يا ساير آثار داخل آن جلوه بيشتري خواهند داشت.

دكوراسيون منزل

استفاده از تك‌مبل در يك قسمت از اتاق ، كمك مي كند تا فضايي صميمي و دلچسب در آن بخش فراهم آيد . براي تفكيك اين فضا ، مي توان در كنار تك‌مبل از نور موضعي (آباژور) استفاده كرد . در اين حالت بهتر است نور آباژور به سمت پايين باشد . به اين ترتيب فضايي مناسب براي مطالعه واستراحت در شب پديد مي‌آيد . هر چه تعداد اين نورهاي موضعي در داخل اتاق بيشتر باشد ، فضاهاي داخلي بيشتر تفكيك مي شود و به نظر مي‌رسد كه رعايت اين نكته براي اتاق خواب ، مناسب است.

استفاده از آباژورهاي كوتاه بر روي پاتختي‌ها ، ضمن ايجاد امكان مطالعه قبل ازخواب ، فضايي رومانتيك نيز در اتاق‌ به وجود مي آورد .

استفاده از گلدان و فلاورباكس و قاب‌عكس‌هاي شخصي و تابلوهاي خط يا نقاشي مورد علاقه‌ ، در اتاق خواب ، باعث افزايش نشاط و روحيه مي شود .

دكوراسيون منزل

اگر دكور اتاق چوبي است ، بهتر است قاب عكس و تابلو نيز مطابق با آن ، چوبي انتخاب شود . اين امر باعث ايجاد هماهنگي بيشتر بين اجزاي داخلي اتاق مي شود . در مورد اتاق‌هايي كه دكور فلزي و فرفورژه دارند ، استفاده از قاب‌هاي فلزي متعدد توصيه مي‌شود .

معمولا براي زيباتر شدن جايگاه تخت‌هاي دو نفره در اتاق خواب بهتر است از تابلوهاي نقاشي بر روي ديوار بالايي تخت استفاده شود.

اگر ديوار بالايي تخت را با يك تابلو و يا تنها يك قاب عكس تزيين مي كنيد ، ترجيحا آن تابلو را پهن و به اندازه عرض بالاي تخت انتخاب كنيد. ولي اگر مي‌خواهيد از تعداد تابلوهاي بيشتري براي تزيين ديوار استفاده كنيد ، مناسب‌تر است كه از تابلوهايي با عرض كم و ارتفاع زياد استفاده كنيد. در اين حالت بهتر است اندازه ارتفاع تابلوها تقريبا برابر ارتفاع تخت از سطح زمين باشد.

دكوراسيون مدرن چيست ؟

“هرچه كمتر بهتر” . اين يكي از اصول دكوراسيون مدرن است. در دكوراسيون مدرن هر چه مبلمان كمتر باشد، جلوه بيشتري دارد. در اتاق‌هاي مدرن امروزي بيش از هر چيز سادگي وسايل مورد تاكيد است و اغلب از رنگ‌هاي تيره يا سياه استفاده مي‌شود

رنگ هاي تيره به اتاق سبكي خاص داده و آن را كلاسيك و مدرن نشان مي دهند. در اين نوع دكوراسيون ، معمولا وسايل دكور در يك اتاق محدود به ميز، كاناپه و اشياء معدودي است.

دكوراسيون منزل

توصيه هاي زير مي تواند براي مدرن جلوه دادن اتاق خواب مفيد باشد . از يك تخت كوتاه با دو پاتختي و دو چراغ در روي آنها استفاده كنيد. مي توانيد مجسمه، نقاشي روي ديوار، لوستر،كاغذ ديواري و قاليچه نيز داشته باشيد. يك ميز آرايش همراه با صندلي مدرن، زيبايي بيشتري به اتاق خواب مي دهد.

اتاق پذيرايي مدرن

اتاق پذيرايي بيانگر سليقه و حس هنري صاحب خانه است. در سبك مدرن مي توان براي مبلمان اتاق پذيرايي از كاناپه، مبل و ميز جلوي آن ، ميز ناهارخوري و صندلي، ديوارهاي رنگي، ست تلويزيون، كتابخانه و ساير تجهيزات دكوري استفاده نمود . استفاده از چند شمع به رنگ روشن داخل جاشمعي زيبا براي مدرن جلوه دادن اتاق پذيرايي مفيد است.

دكوراسيون

پذيرايي

آشپزخانه مدرن

آشپزخانه مدرن انرژي شما را در انجام كارها افزايش مي دهد. آشپزخانه مدرن داراي فضاي منظم بوده و وسايل اضافه در آن ديده نمي شود.

انتخاب رنگ سفيد براي كشوها و استفاده از صندلي هاي بدون دسته در مدرن جلوه دادن ظاهر آشپزخانه مفيد است .

اتاق ناهارخوري مدرن

اگر مي خواهيد همواره از خوردن غذا با اعضاء خانواده يا دوستان خود لذت ببريد و حس خوبي در خانه داشته باشيد ،از مبلمان مدرن مانند ميز ناهارخوري بزرگ با سطح شيشه اي همراه با صندلي هاي شيك در اتاق ناهارخوري استفاده كنيد. يك لوستر رنگي مناسب در بالاي ميز ناهارخوري يا استفاده از چراغ هاي دكوري ، زيبايي خاصي به اين اتاق مي دهد. آويختن پرده هاي تزييني در رنگ هاي جذاب مانند قرمز شاد، ارغواني، قهوه اي يا سقيد را فراموش نكنيد.

سرويس بهداشتي مدرن

رنگ هاي آبي روشن، بنفش، سبز، صورتي و نارنجي موجب آرامش جسم و روح انسان مي شوند . نورپردازي ملايم، رنگ هاي لوكس و آينه هاي ديواري آرامش بخش بوده و فضا را مدرن مي كنند.مدرن بودن سرويس بهداشتي صرفا به معني استفاده از رنگ هاي سرد و سفيد نيست. امروزه تنوع رنگ وسايل بهداشتي بسيار گسترده بوده و هر كس به سليقه خود مي تواند حق انتخاب داشته باشد


ن : مبنا
ت : شنبه 23 دی 1396
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)